Alaposan megvizsgálja az 1944 októberétõl 1990-ig tartó idõszak történetét az a szakbizottság, mely tegnap a városháza házasságkötõ termében tartotta ülését Lázár János polgármester, országgyûlési képviselõ, valamint Schmidt Mária történész, a Terror Háza igazgatója vezetésével. A fõvárosi és helyi történészek, kutatók, levéltárosok a megbeszélésen sorra vették a Schmidt Mária által készített vázlatot.
Feltérképezik a település politikatörténetét, benne a sorstragédiákat okozó kitelepítéseket, a kuláklisták idõszakát, az internálásokat, a város környéki tanyavilág felszámolása érdekében tett lépéseket. Emellett áttekintik a termelõszövetkezetek létrejöttének körülményeit, a jelentõsebb helyi kommunisták karrierjét, a pártéletet, valamint a nõk szerepét a mozgalomban. A korszak meghatározó, de nem a munkásmozgalomban tevékenykedõ nevezetes személyiségei mellett foglalkoznak majd Hódmezõvásárhely jelentõsebb eseményeivel, a település 1944. október 6-i szovjet megszállásától a rendszerváltásig. A kultúra és a mindennapok életmódja mellett feltérképezik a helyi erõszakszervezetek történetét és mûködését. Ebbõl az anyagból állítják majd össze az Emlékpont tervezett tárlatát, az adott korszak lenyomataként.
Schmidt Mária lapunknak azt mondta, mindenképpen olyan kiállítást szeretnének rendezni, ami a világ- és a magyar történelembe ágyazva hitelesen mutatja be azt, mi is történt ezekben az évtizedekben Vásárhelyen. |