A történész szerint a mai fiatalok csak így érthetik meg, milyen is volt az, amikor nagyszüleik életébe az ötvenes években beletenyerelt a politika.
Schmidt Mária irányítja annak a szakbizottságnak a munkáját, mely feldolgozza, majd a tervezett Emlékpont kiállításon bemutatja Hódmezõvásárhely 1944 és 1990 közötti történetét, azaz a város félmúltját. A tervezett tárlaton a helyi politikatörténet mellett jelentõs teret kap a mindennapi élet, melyet a multimédia eszközeivel kívánnak azok számára is megfoghatóvá tenni, akik nem is éltek, vagy még nagyon fiatalok voltak a rendszerváltás elõtt.
- Nagy munkát jelent a város félmúltjának feldolgozása azoknak akik ezt elvégzik, azért is örülök a helyi szakemberek lelkesedésének - fogalmazott Schmidt Mária történész, aki azért is fontosnak tartja az elvégzendõ munkát, mert generációk nõttek fel, akik semmit sem tudnak ma már a korszakról, pedig szüleik nagyszüleik sorsát meghatározta a szocializmus négy évtizede.
Schmidt Mária elárulta: a Terror Háza létrehozásának ötlete kislánya és férje vitája hallatán született meg benne. A gyerek ugyanis nem értette, hogy ha annak idején szüleinek tíz évet kellett idehaza várniuk egy Wartburg kiutalására, akkor miért nem vettek maguknak Bécsben egy Fordot vagy egy Opelt. Azt már el sem hitte, hogy szüleinek nem volt útlevelük, s nem azt vásároltak a boltban, amit akartak, csak azt, amit kapni lehetett. A történész hozzátette: az lenne a fontos, ha Vásárhelyen olyan kiállítás jönne létre, melyben minden helybeli megtalálná saját, egyéni múltjának nyomait. Ugyanis az embereket elsõsorban saját egykori életük érdekli, azt szeretik viszont látni.
- A negyvenes évek végétõl az ötvenesekig, és 1956 után a politika nagyon keményen beletenyerelt az emberek életébe. Aztán a hatvanas évek elején az akkori politikai vezetés úgy döntött, hogy kiszáll az emberek mindennapjaiból, ha cserébe azok nem foglalkoznak politikával. Ez a hallgatólagos kompromisszum végül a kölcsönös félelembõl született meg. Így következett be a ´70-es, ´80-as évek élhetõ hazai korszaka - mondta Schmidt Mária. - Akkor lett vége ennek, s vele a rendszernek, amikor a nyolcvanas évek vége felé kiderült, a Vörös Hadsereg már nem tud beleavatkozni az ország történéseibe, és nem valósult meg Kádár ígérete sem, vagyis, hogy majd jobban élhetünk.
Támogatják az Emlékpontot
Támogatja az Emlékpont létrehozását az Egységes Hódmezõvásárhelyért Szövetség, valamint a Fidesz-MPSZ helyi szervezete - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a két szervezet nevében Almási István és Havasi Katalin. Azt mondták, azért fontos a korszak bemutatása, mert még élnek azok, akik hitelesen el tudják mondani a történteket, másrészt mindeddig feldolgozatlan maradt a város félmúltja.
|