- Honnan jött az ötlet? - Tavaly a zsinagóga felújításakor neves történészek segítségével létrehoztunk egy állandó holokausztkíállítást. Már akkor felmerült bennem, hogy a rendszerváltásig eltelt közel öt évtizedet is be kellene mutatnunk. A kiállítás Hódmezővásárhely múltjának megismertetésével kívánja megértetni mindazt, ami Magyarországon zajlott. Az Emlékpont a kiállítás mellett helyet ad majd történelemóráknak is.
- Miért váltott ki ellenállást a közgyűlésben a javaslat? - A szocialista képviselők a szűkös anyagi háttérrel, illetve az általam felkért történészek, szakértők hiteltelenségével érveltek, noha Schmidt Mária, Gerő András, Kun Miklós, Kiszely Gábor szakmai kompetenciája aligha kérdőjelezhető meg. Másrészt meggyőződésem, hogy egy városnak a közösségi élettel is foglalkoznia kell, s ebben fontos stáció lehet a város múltjának, személyes sorsoknak a bemutatása.
- Az ellenzéki képviselők vásárhelyi Terror Házaként emlegetik a leendő intézményt. Találó az elnevezés? - Bár képviselőtársaim aggályait döntően a párttitkári múltjuktól való félelem szüli, bóknak vehetem a minősítést, hiszen a Terror Háza hazánk egyik legszínvonalasabb múzeuma. Egyébként várható szakmai együttműködés.
- Mikor nyílik az Emlékpont? - A képviselő-testület egyik rendeletében október 23-át jelölte meg. Ha addig nem is, legkésőbb jövő februárban a kommunizmus áldozatainak emléknapján megnyitjuk az oktatási központot. |