Az eseménysorozat ad keretet az idén a holokauszt áldozatainak emléknapján megrendezendő megemlékezésnek is. Az április 16-i egész napos rendezvényen mécsest gyújtanak, elhelyezik az emlékezés kövét, és felolvassák az áldozatok nevét a IX. kerületi, Páva utcai intézményben, amely éppen egy évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit.
A "Ne bántsd a holokausztomat!" című rendezvényen ugyanaznap túlélőkről és gyerekeikről beszélgetnek, bepillantást engedve a holokausztoktatás mühelyeibe. Az előadásokkal és workshopokkal egyidejűleg filmklub is működik a helyszínen.
Az emlékközpont Tanár-műhely programján bemutatkozik a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet képzésén részt vett tanárcsoport, a holokauszt oktatásával foglalkozó Hanna Arendt Alapítvány, a Haver Alapítvány, valamint a Lauder iskola judaisztikai kutatócsoportjának filmkészítő csapata.
Az "Így tanítom a holokausztot" című program keretében történelem- és magyartanárok tartanak bemutatót, a résztvevők megismerhetik a diákok Sorstalanság-naplóját, elhangzik továbbá a Radnóti útján című éjszakai zarándoklat élménybeszámolója.
Túlélők és gyerekeik címmel egyebek mellett arról lesz szó, miért nehéz a "holokausztélményekröl" mesélni, és miként élték át a vészkorszakot a nők vagy a romák.
Az emléknapot megelőzően, az eseménysorozat szombati nyitónapján mutatják be a Páva utcai központban Varga Zsuzsanna rendező-operatőr Szomszédok voltak című dokumentumfilmjét, amelyben szemtanúk vallanak mindarról, amit a holokauszt idején átéltek. Levetítik egyebek mellett Koltai Lajos Sorstalanság című alkotásának werkfilmjét és Szilágyi Andor A rózsa énekei című alkotását a Kultiplex moziban, Ember Judit És ne vígy minket kísértésbe című munkáját a Trafó Galériában, valamint Michal Bukojemski ötrészes lengyel dokumentumfilm-sorozatát Auschwitzról, szintén a Kultiplexben.
A holokauszt lesz a téma másnap a Mindentudás Egyeteme Klubjában is, amelynek programját ezúttal a Holokauszt Emlékközpontban rendezik meg. A Holokauszt 60 év távlatából című beszélgetésen jelen lesz Molnár Judit, Ungváry Krisztián és Varga László történész, valamint Radnóti Sándor esztéta.
Ugyancsak a Páva utcai intézmény lesz a helyszíne jövő csütörtökön a "Zsidó a magyarban" című kerekasztal-beszélgetésnek, amelyen Gerő András, a Habsburg Intézet igazgatója, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum vezetője és Varga László, az emlékközpont tudományos igazgatója fejti ki véleményét.
A holokauszt-emlékhét zárónapján, április 17-én a filmvetítések mellett beszélgetést is rendeznek a Kultiplexben. Az eszmecsere meghívott vendége Karsai László történész, Rényl András szociológus, valamint Szilágyi Andor és Varga Ágota filmrendező. |