Az Orbán-kormány idején, Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter kezdeményezésére vezették be, hogy április 16-a, az első magyarországi gettó felállításának napja, holokauszt-emléknap legyen Magyarországon. A Fidesz részéről több vezető politikus vett részt a Terror Háza Múzeum délelőtti megemlékezésén. Orbán Viktor mellett többek között Schmitt Pál a Fidesz alelnöke, Kupper András a Fidesz-MKDSZ frakciójának vezetője, Bús Balázs, a III. kerület alpolgármestere, Révész Máriusz a párt szóvivője is jelen volt.
A legnagyobb ellenzéki párt tagjai közül a megemlékezést követően a Páva utcai zsinagógában is gyertyát gyújtottak.
Múltnak és jövőnek is egyaránt szól a megemlékezés
"Örülök annak, hogy Magyarország eljutott oda, hogy vannak olyan emlékhelyei, melyek az ilyen napok megemlékezésére méltóak" – nyilatkozta a Terror Háza előtt Orbán Viktor volt miniszterelnök, kiemelve: ilyen helynek tartom a Terror Háza Múzeumot és a Páva utcai zsinagógát is. A Fidesz elnöke reményét fejezte ki, hogy hosszabb távon a magyar közélet részévé fog válni ez a gyakorlat. Mint mondta, a magyar közvéleménynek meg kell emlékeznie az előző diktatórikus rendszerek áldozatairól.
"Minden ilyen megemlékezés egyszerre szól a múltnak és egyszerre a jövőnek is" – vallotta, majd így folytatta: a múltnak annyiban, hogy a megbecsülésünk és tiszteletünk jeléül fejet hajtunk az áldozatok emléke előtt. Ám egyúttal meg is erősítjük magunkban azt az elszántságot, hogy azért kell dolgoznunk, hogy Magyarországon soha többet ne lehessenek olyan politikai rendszerek, amelyek ártatlan emberek életét oltják ki, vagy magyar emberek között származásra való tekintettel különbséget tesznek – fűzte hozzá.
A megemlékezés gyertyái A volt miniszterelnök kijelentette: Mi azt szeretnénk, ha Magyarországon egy olyan világ lenne a jövőben is, ahol származásra, fajra, nemre, korra való tekintet nélkül mindenkit megilletne a biztonságos élethez, és a méltósághoz és az emberi méltóság tiszteletben tartásához való jog.
"És ezt minden hatalomnak, legyen szó társadalmiról, politikairól, vagy párterőről, feltétlen tiszteletben kell tartania, és alkotmányos kötelezettségének eleget téve a polgárok szabadságát és ember méltóságát, emberi jogait védené" – hangsúlyozta Orbán Viktor, eképp zárva gondolatatit: Ennyiben minden ilyen megemlékezés a jövőnek szóló üzenet is!
A Budapesti Élet Menete - felhívás
Budapestiek! Emlékezzünk közösen azokra a magyar emberekre, honfitársainkra, akiket elpusztított a gyűlölet!
Találkozzunk április 16-án, szombaton 19.45 órakor a Liszt Ferenc téren!
A holokauszt magyarországi emléknapja alkalmából minden embert hívunk, hogy élő láncot alkotva vonuljanak velünk együtt az egykori budapesti gettón keresztül. 20.45 órakor a Dohány Zsinagóga előtt Lamperth Mónika belügyminiszter asszony, Dr Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi és Dr. Schiffer János főpolgármester-helyettes mond beszédet. A megemlékezést követően indul "Az Élet Menete". Elmenetelünk a Duna-partra, oda, ahol egykor embertársainkat lőtték a vízbe.
"Ilyet soha többet ne tehessen senki!"
21.45 és 22.00 óra között Lánchíd és a Margit híd közötti rakparti részen alkossunk élő láncot. Az élő lánc résztvevőinek körében kerül sor a "Cipők a Duna-parton" szoborkompozíció felavatására. Kérnénk, hogy a két híd közötti élőláncba álljanak be Önök is, hozzanak magukkal egy-egy szál gyertyát!
A szervezők nevében "Az Élet Menete Alapítvány" |